Je bicyklovanie v tehotenstve bezpečné? Zisťovali sme za vás

Je bicyklovanie v tehotenstve bezpečné? Zisťovali sme za vás

Mnohé tehotné ženy sa obávajú, že bicyklovanie môže nejakým spôsobom ohroziť ich nenarodené dieťa. Väčšina lekárov však súhlasí s názorom, že jazda na bicykli nie je počas gravidity nebezpečná. V skutočnosti vám dokonca môže pomôcť udržať vás v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, čo je prospešné pre vás i vaše dieťa. Pravdaže, aj tu je potrebné dodržiavať určité zásady.

Bicyklovanie počas tehotenstva má svoje pozitíva

Bicyklovanie v tehotenstve je vo všeobecnosti považované za skvelý spôsob aeróbneho cvičenia. Zlepšuje náladu, podporuje zdravý spánok i správne držanie tela. Zároveň má pozitívny vplyv na zdravý rast a vývin dieťaťa a pomáha zmierniť ťažkosti spojené s tehotenstvom a pôrodom. Ak aj vy túžite načerpať z výhod, ktoré ponúka bicyklovanie počas tehotenstva, neváhajte a vysadnite na bicykel. Nezabudnite však dodržiavať určité zásady, aby ste neriskovali zranenie seba alebo dieťaťa.

Pri bicyklovaní neprepínajte svoje sily

V priebehu tehotenstva sa telo mení a nemusí byť schopné zvládnuť toľko námahy a stresu ako predtým. Namiesto toho, aby ste prekonávali doterajšie rekordy v rýchlosti alebo vzdialenosti, spomaľte. Obzvlášť zmiernite svoje nároky vo chvíľach, keď vás telo začne varovať, že je čas zastaviť.

Nevoľnosť, bolesť alebo vyčerpanie sú príznaky, ktoré v žiadnom prípade nesmiete ignorovať. Ak by ste sa rozhodli nebrať ich do úvahy, mohli by ste ohroziť seba aj dieťa. Jednoduchým testom, či to nepreháňate, je konverzácia počas bicyklovania. Ak sa pri jazde na bicykli a rozprávaní snažíte chytiť dych, radšej spomaľte.

Nezabúdajte na vhodné cyklo oblečenie a pitný režim

Nárast hmotnosti počas tehotenstva o. i. znamená aj to, že spálite viac energie, čo zase vedie k silnejšiemu poteniu. Častá alebo opakovaná dehydratácia počas tehotenstva môže viesť k rozličným komplikáciám, ako je napríklad znížená tvorba materského mlieka, predčasný pôrod či vrodené vývojové chyby. Ak sa teda bicyklujete tehotná, určite si so sebou vezmite dostatok pitnej vody alebo iných tekutín.

Ak nosievate voľné oblečenie, pozor, aby neuviazlo v reťazi bicykla, pedáli alebo pneumatikách. Vhodnejšou voľbou je elastické oblečenie alebo šortky s trakmi, poskytujúce pohodlné nosenie bez toho, aby vás niekde tlačili alebo obmedzovali v pohybe.

Vyberte si bicykel vhodnej veľkosti

S rastúcim tehotenským bruškom váš bežný bicykel už nemusí byť tou správnou voľbou. Tehotenské bruško môže napríklad sťažovať dosah na riadidlá. Pokiaľ si môžete prispôsobiť sedlo a kormidlo bicykla podľa svojich potrieb, je to v poriadku. Možno však zistíte, že kvôli tehotenstvu potrebujete nový bicykel s prispôsobiteľnými riadidlami a širším nastaviteľným sedadlom. Pozor na výber nevhodného alebo príliš malého bicykla, ktorý môže mať vplyv na vašu rovnováhu a zvyšovať tak pravdepodobnosť pádu a zranenia seba či dieťaťa.

Počas bicyklovania v tehotenstve neriskujte

Ak zvyčajne jazdíte na bicykli po hrboľatých, strmých chodníkoch alebo rušných uliciach, pri jazde v tehotenstve si zvoľte jednoduchšie trasy. S postupujúcim tehotenstvom zmena hmotnosti ovplyvňuje vaše ťažisko a predlžuje reakčný čas, čo sa môže prejaviť pri jazde v zákrutách alebo komplikovaných dopravných situáciách. Dbajte na bezpečnosť tým, že si vyberiete jazdu na menej náročných trasách.

Comments are closed.