Tipy a triky ako obnoviť vzhľad vašej kuchyne!
V dnešnej dobe, kvalitná a štýlová renovácia kuchyne nie je ľahký cieľ. Po prvé, je to problematické, a za druhé, je to drahé. So zložitosťou dizajnu a rekonštrukcie kuchyne, opravy a technické problémy môžete zvládnuť pomocou profesionálov – dizajnérov a pracovníkov pre kuchyne na mieru. S druhým problémom – vysokými nákladmi na materiál a platom týchto profesionálov, budete sa ale musieť vyrovnať už sami.
Ak si nemôžete dovoliť najať všetkých týchto profesionálov a cítime silné sklony dizajnéra, môžme sa pokúsiť kuchyňu sami opraviť! Kozmetická úprava priestorov spravidla nevyžaduje zvlášť zložité práce a veľa peňazí. Čo môžeme urobiť sami pre zmenu vzhľadu kuchyne?
Osvetlenie v kuchyni
Jediná lampa v strede kuchyne nie je vôbec vhodná pre toho, kto varí v kuchyni, rovnako ako pre tých, ktorí tam obedú. Moderný štýl nám dáva nové svetlé riešenia. Najprv je tu bodové osvetlenie. Ak je vaša kuchyňa dostatočne priestranná na to, aby sa dalo v nej položiť jedálenský stôl, môžete naň visieť lampu alebo tienidlo. Bodové osvetlenie môže byť reprezentované elektródovými alebo halogénovými žiarovkami..
Steny v kuchyni
Steny a stropy v miestnosti sú obvykle dokončené jedným z dvoch spôsobov – tapetovanie alebo maľovanie. Dokonca aj keď stále máte steny v kuchyni s tapetami, môžete ich ľahko odstrániť a miesto toho ísť namaľovať steny. Farba môže byť vybraná na báze vody, ktorá je ekologickejšia a jednoduchšia. Vyberte farbu ktorá sa Vám bude páčiť a potom ošetríte steny základným náterom. Týmto spôsobom nielenže chráníte povrch pred lakovaním a fixujete výsledok, ale tiež skryjete nepotrebné škvrny, ktoré nemožno odstrániť pred čerstvým náterom. Farebný primer sa má aplikovať v 1 až 3 vrstvách v závislosti od stavu povrchu. Čím lepšie sú steny primárne, tým ľahšie a ľahšie je aplikovať náter farby.
Kuchynská dlažba
Podmienkou pre správne položenie dlažby, ktorej vlhkosť neuškodí, je dobre vyzretý a pevný podklad, ktorý musí byť pred pokládkou vyčistený, odmastený a vysušený. Pokiaľ sa na podklade nachádzajú nerovnosti, môžeme ich odstrániť pomocou vyrovnávacej malty. Tento materiál by vám poslúžil aj pri spádovaní podlahy. V priestoroch, v ktorých očakávame vplyv zvýšenej vlhkosti na dlažbu, sa na vyrovnávanie povrchu nedoporučuje používať sadrové potery. Sadra je totiž na vlhkosť veľmi citlivá a je schopná prijímať ju aj zo vzduchu. Vplyvom vlhkosti potom zväčšuje svoj až niekoľkonásobne objem, čo sa prejaví na odúvaní jednotlivých kusov dlažby a ich následnom odlepení od podkladu. Nasledovne použijeme leveling system aby sa precízne nasadili dlažbu na zem.
Renovácia kuchynského nábytku.
Prestavanie nábytku v kuchyni, výmena niektorých skriniek, pridanie ďalších regálov na stenu alebo na pracovnú plochu môže výrazne zmeniť užitočný priestor a vzhľad kuchyne. Ak sa vám váš kuchynský nábytok hodí ale jeho vzhľad je zastaraný, to nie je problém. Môžeme zakúpiť nové dvere do skriniek alebo si objednať množstvo nášho obľúbeného materiálu pre našu veľkosť. Ak nechceme kúpiť nové dvere, môžete staré prefarbiť.
Najprv musíme vyčistiť povrch starých škvŕn a tukov. Potom je potrebné niekoľkokrát ošetriť povrch podkladovým náterom. Dobré špeciálne nátery môžu zachovať starú špinu, ktorú sme nemohli umyť, takže na to trebá dávať pozor. Po zaschnutí povrchu namaľujeme skrinky podľa nášho vkusu.
Nahradiť dosku nie je tiež nič ťažké. Objednáme dosku správnej veľkosti, potom do nej vyrezáme umývadlo a v prípade potreby aj kachle. Rekonštruovaný kuchynský nábytok bude atraktívny a čerstvý nový spôsob ako pohodlné a príjemné variť.