Ako ísť na upratovanie lahko a s radosťou!

Ako ísť na upratovanie lahko a s radosťou!

Nie je nutné si hneď pri vyslovení pojmu upratovanie predstaviť umývanie okien, žehlenie alebo leštenie pohárov a pohárov v dvojmetrovom príborníku. Každodenné upratovanie totiž robíte možno viac, než si myslíte. Stačí totiž dávať vždy na svoje miesto všetko, čo si sami vytiahnete. To je základné pravidlo, ktoré platí aj pre pánske kráľovstva – dielňu. Tým ďalším je, neodkladať všetko na pracovnú plochu, ale rovno do umývačky, drezu alebo opäť na pôvodné miesto.

Celkom iste sa do každodenného upratovania zapája celá rodina. Služba postele, upratovanie špinavého prádla do koša na bielizeň, opláchnutie umývadla po rannej a večernej hygiene, umývanie a utieranie riadu, ale aj upratovanie topánok do botníka ihneď potom, čo sa vrátime z práce alebo zo školy. Rodičia idú príkladom, preto deti tieto úkony prevezmú s úplnou samozrejmosťou.

Tradičný postup na víkendové upratovanie

V domácnosti sa výsledky každodenného dôsledného upratovania väčšinou prejavia cez víkend. V domácnosti totiž preberá taktovku najmä žena na jednorazové upratovanie kúpeľne, toalety a ostatných spoločne užívaných priestorov. V túto chvíľu prichádzajú na rad skutoční pomocníci, ktorí svoju prácu odvedú čo najlepšie bez zbytočného úsilia ženskej ruky. Vyskúšajte parný čistič, robotický vysávač alebo veľmi praktický robotický čistič okien.

Oproti domácnosti, dielňa je miesto, kde zvyčajne nezavíta návšteva ani nečakaný hosť. Preto je pochopiteľné, že upratovanie dielne patrí k jednorazovej alebo príležitostnej záležitosti. Aj tu je ale prinajmenšom vhodné udržiavať poriadok, aby muži pri svojej práci a majstrovaní nemuseli hľadať náradie a drobné súčiastky, prípadne si stále dookola kupovať nové. Rovnako ako v domácnosti je aj v dielni, pivnici a garáži vhodné vracať na svoje miesta všetko, čo ste použili. Ideálnym miestom pre usporiadanie malých súčiastok, klincov a skrutiek je organizér, usporiadať náradie možno v závesných stenách. Nezabudnite tiež pri svojej práci v dielni na stabilne dostatočné osvetlenie alebo na výhody prenosných montážnych svietidiel.

Pár slov múdrosti

Najviac nečistôt v domácnosti nájdete na klávesnici, myši, kuchynskej žinke, peniazoch a mobilných prístrojoch.

Počas upratovania stačí nosiť pohodlné, staré, alebo potrhané oblečenie (Napr. mikiny, trička, tepláky, turistická obuv, etc.) ktoré vám nebude vadiť ak sa zašpiní.

Kuchynské odpady, koberce, podlahu, umývadlá a kúpeľňové batérie možno umyť veľmi šetrne, a hlavne účinne zmesou rôznych kombinácií jedlej sódy, citrónu, soli a vody.

Do uzavretých komôr, priehradiek, vstavaných skríň a úložných boxov možno upratať veľa vecí, ktoré na viditeľných miestach môžu vyvolávať dojem neporiadku.

Pri nákupe upratovacích pomôcok a strojov premýšľajte prakticky – parný čistič okien, priemyselný vysávač, vysokotlakový čistič, vysávač popola uplatníte ako pri upratovaní domácnosti, tak aj v záhradnom domčeku, dielni, garáži a pod.

Comments are closed.